Állatságok és Loliták – extrém szubkultúra

A japán tinédzserek stílusa enyhén szólva mindig egyedi volt. A legtöbb divatirányzat a nyugati kultúrákból táplálkozik, de mégis egyedülálló, kreatív és meghökkentő stílusokat alkottak. Ha azt mondjuk japán divat, akkor a legtöbbünknek beugrik egy tipikus kép, de persze ez nem ilyen egyszerű – több stílusirányzat van egyszerre jelen az országban. Külső szemlélőként nem biztos, hogy azonnal találunk különbségeket a színes öltözködési irányzatok között, pedig vannak szép számmal. Bemutatunk most pár olyat közülük, amit a japán lányok előszeretettel követnek, vagy követtek a közelmúltban!
Kezdjük a számunkra a legnagyobb megdöbbenést okozó csoporttal, a ganguróval. A ganguro szó szerint azt jelenti, barna nő. Ezek a lányok a japán hagyományoknak megfelelő hófehér bőrrel teljes mértékben szakítanak, konkrétan agyonszolizzák magukat. Az egyáltalán nem természetes barna színt aztán fehér hajjal, fehérre kent szájjal, és sötétre mázolt szemekkel párosítják. Kissé bizarr, de a ganguro tagjai szívesen ragasztanak matricákat és strasszokat az arcukra. Bár a stílusnak még most is vannak követői, 2001-től kezdve folyamatosan megy ki a divatból.

Sukeban
A sukeban egészen a hatvanas évekig nyúlik vissza, amikor a lányok még bandákba tömörültek. Ezeknek a csoportoknak nagyon szigorú szabályaik voltak, és egymással gyakran harcban álltak. Míg a hetvenes években még a sukeban egyenlő volt a bűnözőkkel, ma már ez természetesen nem igaz. A sukeban a hetvenes nyolcvanas években manga karakterként is megjelent, és ettől kezdve rohamosan terjedt el mint divatirányzat. Mint a legtöbb japán stílusnál, itt is fő szerepet kapott az iskolai egyenruha. A nálunk matrózblúzként ismert felsőt hosszú sötétkék rakott szoknyával párosítják a csoport képviselői.

Takenokozoku
Ez az irányzat a hetvenes évek végén és a nyolcvanas évek elején alakult ki. A hagyományos japán divat elemei – bő ruhák, köntös-szerű darabok, papucsok – találhatóak meg ebben a stílusirányzatban. A színek terén a kék, a lila és a rózsaszín a legjellemzőbbek.

Kogal
A nyolcvanas években a gal egyet jelentett a divatkedvelő lányokkal. Ennek a csoportnak a tagjai rengeteget költenek, odáig vannak az új elektronikus kütyükért, a fogyasztói kultúráért. A kogal irányzat követőit könnyű felismerni erős fekete sminkjükről, festett hajukról, platform cipőikről. Az iskolai egyenruha náluk nagyon rövid, és imádják azt márkás cuccokkal párosítani. A térdzokni náluk is kötelező kellék, mint oly sok japán öltözködési stílusnál.

Manba
A manba nagyon hasonlít a gangurora, a legszembetűnőbb különbség mégis az, hogy ezeknek a lányoknak színesebb a hajuk. Maga a szó a yamanba japán népmesében található boszorkány elnevezéséből származik.

Kigurumin
Ez a divatjelenség 2003-2004-ben volt a legerősebb. A kigurumin képviselői előszeretettel mászkálnak állatjelmezekben. Szívesen öltöznek Micimackónak, Hello Kittynek vagy éppen Mickey egérnek. Jelmezeik mellett kiegészítőiken is az adott mesehős látható.
Lolita
Talán itthon ez a legismertebb japán öltözködési stílus. A lolita irányzat a kilencvenes évek végén kezdett terjedni, számos ága van. Vannak a gótikus sötétebb darabokat kedvelő lányok, de vannak a rózsaszínbe öltözött édes loliták, sőt a skótkockát előnyben részesítő punk lolita is egy vonal a lolita stílusnak. Mindegyik vonalra jellemző, hogy kedvelik a csipkét, a főkötőket, a díszes napernyőket és a fodrokat.

Decora
A decora irányzatnak találó a neve. Követői szeretik a sok-sok dekorációval ékesíteni magukat. Ezek a lányok általában túlzásba viszik a műanyag kütyüket és mütyűröket…

Vélemény, hozzászólás?