Botrány az FBI-nál: bizalmas akták kerültek nyilvánosságra

A női öltözőben készített titkos felvételek, táncosnők a titkosszolgálat irodáiban munkaidő után, szex a hivatalos forrásokkal, pornó a belső hálózaton – csak néhány azok közül az ügyek közül, amelyek a CNN birtokába került bizalmas belső aktákban szerepelnek, és amelyekért elkövetőjük mindössze néhány nap felfüggesztést kapott. Az FBI magyarázkodik, a közvélemény számonkérést akar.


A titkosszolgálat egy alkalmazottja barátnőjével osztott meg bizalmas információkat, aki történetesen riporter volt, és később egy közös szexvideó nyilvánosságra hozásával fenyegette meg barátját. Egy magasabb rendű beosztott pornót nézett az irodájában, miközben kielégítette magát, egy vezető beosztású alkalmazott pedig több táncosnőként dolgozó barátnője után is kémkedett a szolgálat forrásait használva, és munkaidő után beengedte őket az FBI egyik irodájába.
Ez csak néhány abból a hatalmas mennyiségű dokumentumból, amelyek a CNN amerikai hírügynökség birtokába kerültek. A jelentéseket az ügynökség belső ellenőrzéssel foglalkozó részlege állította össze, ám ezeket a szolgálat sohasem hozza nyilvánosságra.
A jelentések szerint a szigorú átvilágítási folyamat ellenére az FBI-nál minden évben 325-350 alkalmazott kap valamilyen büntetést hasonló esetek miatt, a fizetésmegvonástól a felfüggesztésig, és évente körülbelül 30 embert rúgnak ki.
Csak szex és más semmi: Több botrányos ügyben azonban az alkalmazottak megőrizhették munkájukat. Egy ügynök, aki hét hónapon keresztül „szexuális jellegű kapcsolatot” tartott fenn egy forrással, 40 nap felfüggesztést kapott, a vezető beosztású alkalmazott pedig, aki privát célokra, barátnői megfigyelésére használta az ügynököket és a szolgálat épületében fogadta őket, mindössze 23 napot.
Egy másik ügyben egy ügynök részegen FBI-os igazolványát használva jutott extra szolgáltatásokhoz egy sztriptíz-klubban, mialatt részeg volt. Egy irodai alkalmazott olyan hírességekről keresett bizalmas információkat az adatbázisban, akikről úgy gondolta, hogy „szexisek” – mindketten 30 nap felfüggesztést kaptak.
A szexkazettával megzsarolt alkalmazott még kirúgása előtt lemondott. Ugyanígy tett egy másik dolgozó, aki egy videokamera segítségével felvételt készített a női öltözőben ruhát váltó kollégáiról. Ő a lebukáskor tagadta tettét, és megpróbálta gyorsan letörölni a felvételt – sikertelenül.
Mennyi az a zéró tolerancia? Candice Will, az FBI helyettes igazgatója az ügyről nyilatkozva elmondta a CNN-nek, hogy az ügynökségnél zéró tolerancia van érvényben a kötelességszegéssel kapcsolatban, ami azonban nem azt jelenti, hogy minden vétkezőt azonnal kirúgnak. „Mi is tudjuk, hogy az alkalmazottaink emberek, és így hibáznak is. Ha úgy látjuk, hogy egy vétkes alkalmazottnak megadhatjuk a második esélyt, akkor megtesszük.”
Will elmondta azt is, hogy a szolgálatnak 34 300 alkalmazottja van, közöttük 13 700 terepen dolgozó ügynök, és „nagy részük betartja a szabályokat.” A helyettes igazgató szerint azok az esetek, amikor egy-egy alkalmazott csalást követ el, hazudik feletteseinek, lop vagy egyéb, a nyilvánosságra kerültek között található bűnt követ el, ritkaságszámba mennek, és a vétkeseket mindig felelősségre vonják.
Az igazgató azt visszautasította, hogy az egyes esetekről nyilatkozzon, mivel nem tudja megerősíteni az információk hitelességét. Elmondta, hogy a büntetések kiszabásakor az alkalmazott egész karrierjét áttekintik, nem csak az adott ügy részleteit. A büntetéseket többek között az alapján szabják ki, hogyan teljesítettek, illetve mennyire tartották be a belső szabályokat a múltban az adott emberek.
Ők is csak emberek: Konrad Motyka, az FBI-ügynökök Szövetségének elnöke elmondta, elfogadhatatlannak tartja a kötelességszegő, bűncselekményeket elkövető alkalmazottak viselkedését, de védelmébe vette az irodát, kijelentve, hogy a hasonló ügyek száma arányaiban jóval kevesebb, mint az más helyeken tapasztalható. „Egy ilyen méretű szervezetben elkerülhetetlen, hogy megtörténjen néhány hasonló ügy” – mondta el a CNN-nek.
Az ügy kapcsán több volt ügynök megdöbbenését és rosszallását fejezte ki. „El vagyunk szörnyedve, meg vagyunk alázva” – mondta el James Wedick, a szolgálat korábbi alkalmazottja. „Ez mindenkit zavar, aki az irodának dolgozik, és annak ellenére, hogy tudjuk, egyszerű nők és férfiak dolgoznak ott is, észre kell vennünk, hogy néhány ügy jóval felháborítóbb, mint a többi” – fogalmazott.

Vélemény, hozzászólás?