Nemi szerv művészet a Nemzeti színpadán

johanna_a_maglyan_nemzeti_szinhazNemi szerv utánzatok a Nemzeti színpadán. Pénteken este hét órakor mutatták be a legújabb Vidnyánszky-darabot, a Johanna a máglyán című oratóriumot a Nemzetiben. A produkcióban nagyzenekar, több kórus, operaénekesek, és táncosok is vannak. Valamint sok más, a publikum számára váratlan eszköz.. Ignáth Márk még a fotóspróbán kérdezte a Nemzeti Színház igazgatóját.
Johanna a máglyán, főszerepben Tompos Kátya a Nemzetiben: Paul Claudel és Arthur Honegger Johanna a máglyán című művét mutatja be a budapesti Nemzeti Színház november 29-én; a produkciót Vidnyánszky Attila rendezésében, Tompos Kátya címszereplésével, nagyzenekar, kórusok, operaénekesek közreműködésével láthatja a közönség. Az előadás koreográfiáját Bozsik Yvette készítette, a további szerepekben Udvaros Dorottya, Bodrogi Gyula és Blaskó Péter is látható.
Az előadás azt a pillanatot dolgozza fel, amikor Johanna a máglyára kötözve áll, még mielőtt a lángok elérnék.
Vidnyánszky Attila az MTI-nek a főpróbahéten arról beszélt, hogy a darab – Paul Claudel szövege és Arthur Honegger zenéje – üzenetét tekintve pontosan, szépen, tisztán illeszkedik a Nemzeti Színház profiljához, hitvallásához, gondolatiságához.

Formája pedig az általa mindig is keresett határokon – a prózai szöveg és a zene, ének, valamint a tánc és a mozdulat, gesztus határán – mozog. Mint fogalmazott, maga a mesélési mód, ez a balladisztikus, látomás-színházi forma a mai színházi nyelv szempontjából nagyon izgalmas.
Vidnyánszky Attila elárulta: a mű legfontosabb gondolata számára az, amely a darab végén elhangzik. „A szeretet nevében feláldozni magad egy közösségért, egy nemzetért, egy országért, egy hazáért, annak mindenekfelettvalósága, Isten nevében, az ő akaratában fölszabadulni, szabaddá válni és tenni.”
Kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy az előadás egyik jelenetével konkrétan „a mának szól”. A „kártyás jelenet” a darabban azt mutatja be: politikusok machinációi miatt került Johanna a máglyára. „A mai politikusok machinációja sem különbek a pár száz évvel ezelőtti politikusok manipulációitól. Mindig vannak áldozatok és mindig vannak manipulátorok, sajnos ilyen szempontból nem változott a világ” – mondta a jelenetről szólva, amelyben az óriás kártyalapokon, európai újságok lapjain európai parlamenti képviselők, többek között Rui Tavares és Daniel Cohn-Bendit karikatúrái szerepelnek. Továbbiak a Színház.hu oldalán itt olvashatók.