Pedofilok a brit sztárvilágban

Egy hét alatt egy popénekes és egy komikus is a Scotland Yardon végezte a BBC néhai műsorvezetőjének, Jimmy Savile-nak az évtizedeken át űzött szexuális visszaélései miatt indított vizsgálatban. Saját unokahúgának a lányát is zaklatta a brit rém. Saját rokonát, pontosabban egyik unokahúgának lányát is molesztálta Jimmy Savile, a BBC egykori sztárja.
Pénteken Freddie Starr komikust, néhány nappal előtte Gary Glittert, a hatvanas-hetvenes évek Nagy-Britanniájának egyik ismert popsztárját hallgatták ki a rendőrök Londonban a BBC tavaly elhunyt műsorvezetőjének, Jimmy Savile körül gyűrűző pedofilbotrány miatt. A rendőröket az érdekelte, Starrnak és Glitternek van-e köze a Savile által fiatalkorúak ellen évtizedeken át elkövettek el szexuális visszaélésekhez.
Három orvos után nyomoz a rendőrség, akik állítólag együttműködtek Jimmy Savile-lel (†85), és segítettek neki kiválasztani a megerőszakolásra szánt beteg gyerekeket.
Egyiküket a Daily Mail napilap meg is nevezte; dr. Michael Salmon, a Toke Mandevil gyermekkórház egykori orvosa jelenleg bujkál. Szerepe a pedofíliával vádolt Savil­e ügyében akkor bukott ki, amikor egy hajdani ápolt feljelentést tett ellene molesztálás miatt.
A Daily Mail információi szerint két másik orvos után is nyomoz a rendőrség, akik nemcsak tudtak Savile beteges vágyairól, de segítettek neki, hogy a kiszolgáltatott, beteg gyerekekkel kettesben maradhasson, és erőszakot tehessen rajtuk.
Dr. Salmon ma már nyugdíjas, a másik két orvos személyazonosságát még nem hozták nyilvánosságra.
Glitter – valódi nevén Paul Gadd – tagadja a pedofília vádját, többé-kevésbé annak ellenére, hogy emiatt már többször elítélték: először 1999-ben Nagy-Britanniában kapott négy hónapot, miután négyezer fényképet találtak nála, rajtuk szexuális aktusra kényszerített gyerekekkel. A popsztár 2002-ig Kambodzsában húzta meg magát, ahonnan pedofilvádak miatt Vietnamba utasították ki. Itt gyerekek ellen elkövetett szexuális visszaélések miatt négy évvel később három évre bevarrták, de az ítéletet néhány hónappal csökkentették később. Glittert Ázsiában messze megelőzi a híre: Thaiföldről és Hongkongból is ki van tiltva már. Starr a Savile-botrány kitörése után maga kérte, hogy kihallgassák és így tisztázhassa magát a vád alól, hogy 1974-ben zaklatott egy akkor 14 éves lányt; a hosszú, tíz-tíz órás kihallgatás után óvadék ellenében őt és Savile-t is szabadlábra helyezték.
Könnyedén előfordulhat, hogy Starr és Glitter csak a jéghegy csúcsa abban a vizsgálat-sorozatban, amely most Tiszafa Hadművelet néven a Scotland Yard indított Savile ellen. Savile – brit televíziózás történetének ikonikus alakja – 84 évesen, tavaly októberben halt meg; de amíg 1964-től a 2006-os utolsó epizódig a brit könnyűzene alapműsorát, a Top of the Popsot vezette, a Rolling Stonestól Madonnán és a Depeche Mode-on át a Nirvanáig és Beyoncéig mindenki fellépett nála, aki egy kicsit is számított az elmúlt negyven alatt. És sok popsztár elkezdett félni. Nagyon. Ahogy az ismert bulvárújságíró, Max Clifford állítja, a botrány kitörése után tucatnyi lejárt szavatosságú celebritás hívta fel, hogy most mi van, törvény elé állítják-e őket a főleg a hatvanas-hetvenes években történt pásztorórák miatt. „Akkor még senki nem kért születési anyakönyvi kivonatot a csajoktól, akikkel ágyba bújt – magyarázkodtak néhányan állítólag. Glitternek a slágerlistákon elért helyezéseivel és a 18 millió eladott albummal garantált jelenése volt a BBC színpadán – és állítólag máshol is. A most 68 éves popsztárt szemtanú látta egy iskolás lánnyal közösülni a Savile öltözőjében. (Szóról szóra ezzel a váddal szembesítették egyébként Starrt is.)
A botrányt október 7-én az ITV kereskedelmi televízió robbantotta ki egy leleplező riportfilmmel, az első információkat szellőztetve meg Savile sötét oldaláról. Eszerint az a műsorvezető, aki évtizedeken át volt a brit társasági élet állandó szereplője, és jelent meg többek között Károly herceg, Margaret Thatcher volt miniszterelnök és a Beatles társaságában, a színfalak mögött önmagából kivetkőzött „szexragadozó” lett, sorozatban erőszakolva meg 12-13 éves kislányokat és néha kisfiúkat is. Az áldozatok nagy része a Top of the Pops közönségéből került ki: egyikük neve és arca elrejtését kérve az ITV-nek azt mondta, hogy Savile az érzelemnyilvánítás legkisebb jelét sem mutatva, hízelgés és előjáték nélkül utasított aktusra.
A Scotland Yard közlése szerint az ügyben jelenleg négyszáz szálon folyik a nyomozás. Savile áldozatai közül eddig mintegy háromszázan jelentkeztek. Bár a vizsgálat még csak a kezdeti fázisban tart, a BBC tekintélyére nézve végzetes a botrány, lehetetlennek tűnik legalábbis, hogy a műsorvezető negyven éven át mindenki előtt titokban tartotta a fajtalankodásait. Ezt hangsúlyozta levelében Lord Christopher Patten, a brit közszolgálati médiatársasság felügyeleti szervének, a BBC Trustnek az elnöke is. „Valóban senki nem tudott a bűncselekményekről? Voltak, akik szemet hunytak felettük? Voltak, akik inkább nem éltek a gyanúperrel Savile népszerűsége miatt, és szőnyeg alá söpörték az ügyet? Voltak jelentések, amelyeket eltüntettek vagy hagytak porosodni?” – firtatja Patten, aki szerint még „minket is, akik nem voltunk ott, elkísér a szégyen”.
Az csak az ITV riportfilmje után derült ki, hogy pár hónapja maga a BBC, illetve esti hírmagazinja, a Newsnight szerkesztősége foglalkozott a műsorvezető sötét énjével, csakhogy ezt a belső vizsgálatot valaki leállította, az vizsgálat eredményeként készült riportfilm pedig nem kerülhetett adásba. Hogy a filmet ki tiltotta le, az egyelőre nem világos, de George Entwistle BBC-vezérigazgatóra pár napja kellemetlen kérdések vártak emiatt egy alsóházi meghallgatáson. Entwistle – aki augusztus óta tölti be tisztségét – készségesen elismerte, hogy a botrány a BBC-be vetett bizalommal és a társaság megítélésével kapcsolatban vet fel: szerinte a Newsnightot nem lett volna szabad leállítani. Amikor arról kérdezték, hogy a BBC vezetése gyakorolt-e nyomást a Newsnight szerkesztőségére műsor miatt, Entwistle úgy felelt, erre nézve nem talált bizonyítékot.
Reuters – Paul Hackett Nem vet túlságosan hízelgő fényt a BBC-re egyébként az sem, hogy állítólag fenyegetőzött is a Newsnight miatt. A Sunday Mirror legalábbis azt állítja, hogy már januárban megszimatolta, valami nincs rendben a brit közszolgálati adó műsora körül, és egy nagy leleplezés hiúsult meg. A címlapsztori a bulvárlapnál állítólag már nyomdakész volt, amikor a BBC egyik PR-főnökétől három email is érkezett, benne az üzenettel, hogy a bulvárlap újságírói jó hírnevüket veszélyeztetik, ha azt sugallják, hogy témája miatt ejtették a Newsnight Savile-ról szóló dokumentumfilmjét.
Ennek ellenére hárít Entwistle elődje, Mark Thompson is. A volt BBC-vezérigazgató azt állítja, neki mandátuma alatt egyszer sem szóltak Savile évtizedeken átívelő fajtalankodásairól, és nem ő volt az, aki jegelte a Newsnight filmjét. Egyszer ugyan figyelmeztették – mondja Thompson –, hogy aggódnia kellene a Newsnight miatt, de azt, hogy miért, csak az ITV leleplező akciója után kezdte sejteni – akkor, amikor már Entwistle állt a brit közszolgálati médiatársaság élén. Thompson számára azért is rendkívül kínos az ügy, mert novembertől elvileg az övé a New York Times elnök-vezérigazgatói széke, az viszont most már biztos, hogy a botrány szele követni fogja a tengerentúlra. Borítékolható az is, hogy a BBC-t a mentegetőzés aligha menti meg, és nem csak a szégyentől, de a büntetőjogi felelősségre vonástól és a kártérítési perektől sem.
Kártérítési perből jogászi becslések szerint körülbelül 50 fog indulni a közeljövőben, a brit közszolgálati adó mellett valószínűleg két kórház és az egészségügyi minisztérium ellen is, Savile ugyanis a hetvenes és a nyolcvanas években önkéntesként dolgozott a broadmoori pszichiátriai intézetben, ahol a szivárgó információk szerint többször vitt fel lányokat a nővérszobára. (Savile karrierje alatt mintegy 40 millió fontot hajtott fel jótékonysági célokra. Közéleti tevékenységéért már 1971-ben megkapta a brit birodalmi érdemkeresztet, 1990-ben pedig a Vatikán által elismert Szent György-lovagrendnek tagjává ütötték volt.) Per egyelőre még nem indult, de a fenyegetések miatt felfüggesztették Savile végakaratának teljesítését is, hogy a 4,3 millió fontos (átszámítva másfél milliárd forintos) vagyonból a kártérítést fedezzék. A BBC-hez október 7. óta potom hatezer telefonhívás futott be a botrány miatt. (Népszabadság, Blikk)