Azért drogoznak, piálnak és keverednek veszélyes balhékba az amerikai tinik, mert tizenöt százalékuk úgy véli, 35 éves korukra már rég alulról fogják szagolni az ibolyát – derül ki a Pediatrics szaklap júliusi számában publikált tanulmányból, mely több mint 20 ezer, 13-18 éves srácot és lányt kérdezett az élet dolgairól. Sokkoló eredmény. A pesszimisták gyakrabban keverednek veszélyes helyzetbe: Régen sokan hitték, hogy a fiatalok azért viselkednek felelőtlenül, mert ifjonti lelkesedésükben sérthetetlennek érzik magukat, mint Superman a rajzfilmekben. A Minnesotai Orvostudományi Egyetem friss kutatása erre most alaposan rácáfolt: 20 594 kamasz 14,7 százaléka állította az első interjú idején, hogy nagy valószínűség szerint 35 éves kora előtt hal meg. A következő felmérések alkalmával rájöttek a kutatók, hogy a pesszimista-fatalista tinik közt gyakoribb volt a kockázatvállaló viselkedés, mint az optimista kamaszok esetében.
A fiatalok egy része – ne általánosítsunk, ugye – azért bonyolódik veszélyes helyzetekbe, mert „úgy gondolja, nem sokat veszít, hiszen úgyis kilátástalan az élete” – állítja Iris Borowsky, a Minnesotai Egyetem kutatója. A reménytelenség, kilátástalanság és elnyomottság érzése az, ami miatt a kamaszok túlbecsülik saját sebezhetőségüket – és a végén ezért képzelik azt is, hogy fiatalon fognak meghalni.
Érdekes, hogy a különféle kisebbségi csoportokhoz tartozó fiatalok nagyobb arányban jósoltak maguknak korai halált, mint a fehér amerikaiak. Az utóbbi csoportnak ugyanis csak 10 százaléka érzi annyira reménytelennek az életét, hogy 35 éves korát már ne érné meg. Mindenesetre a dolog már csak azért is veszélyes, mert könnyen válhat önbeteljesítő jóslattá a korai halál-tipp: a pesszimista, helyzetüket negatívan megítélő fiatalok hat éven belül nagyobb arányban fertőződnek HIV-vel, mint átlagos, reális életképpel bíró társaik.
„Ebből is látszik, mennyire fontos, hogy pozitív, optimista jövőképet mutassunk a tiniknek” – vonta le a tanulságot a kutatást vezető Borowsky professzor. „Nem is hittük korábban, hogy ekkora a jelentősége a családdal, szülőkkel való kiegyensúlyozott, őszinte kapcsolatnak – és persze a megfelelő, mentál higiénés szempontokat is figyelembevevő oktatásnak.” – írja a Neon